Budoucnost zámků

Souboj těch, kteří vytvářejí dokonalé zámky, a těch, kteří dokazují, že žádný zámek nemůže trvale odolávat lidské vynalézavosti, pokračuje i v 21. století, kdy na scénu přišla biometrická čidla. Stejně jako Římanům, i nám nyní leckdy stačí prst na otevření dveří, a ani na něm nemusíme mít prsten s klíčem - postačí jedinečný otisk bříška prstu (někdy celé dlaně).

Zní to jako dokonalé řešení, že? Bohužel, ani takové zámky zatím nejsou dokonalé, jak nám s vynalézavostí sobě vlastní předvádějí Adam Savage a Jamie Hyneman:

Je dobré, abychom znali limity zámků, které používáme, a svěřovali jim tak jen to, co dokáží relativně spolehlivě ochránit. Zámek, který Mythbusters otevřeli hned třemi různými způsoby, byl výrobci prohlašován za neprolomitelný. Narozdíl od Bramahovy výzvy však jejich senzor neustál toto ambiciózní tvrzení ani několik let.

Budoucnost dozajista přinese nové druhy zámků a jejich kombinací. Ty nejpoužívanější zámky jsou ale staré tisíce let a soudě podle archeologických nálezů, i tehdy k nim lidé čas od času ztráceli klíče. V budoucnu, v době čteček prstů a očních rohovek, by ovšem taková ztráta mohla být poněkud bolestivější...

 

 

 

zdroj- www.idnes.cz